trafić w sedno sprawy

Przyczyny złej pracy spłuczki podtynkowej (na przykładzie mojej spłuczki Delfin). Niestety, spłuczka ta stałą się moją toaletową zmorą. Hydraulicy zamontowali i poszli, a z dnia na dzień spłuczka zaczęła fiksować. Najgorsze jednak stało się to, że cięgno nie wracało na swoje miejsce i nie zamykał się spust, woda wciąż ciekła do muszli, a żeby ją zatrzymać, należało dokonywać karkołomnych wstrząśnień – stukań, pukań w obudowę. Wezwany hydraulik pooglądał, rozebrał, złożył, zainkasował pieniądze i poszedł. Niewiele to zmieniło. Nadal spust nie wracał na swoje miejsce, trzeba było pukać, stukać, a woda leciała…

Co się okazało? Nie dokręcono śrub metalowych do plastikowych, dlatego też plastikowe zluzowały się i z jednej strony rozluźniła siępokrywa, powstała za duża przestrzeń pomiędzy sworzniami spustowymi i klapkami przyciskowymi. Wszystko w środku latało. Sworznie były za bardzo wkręcone do środka i przez to z trudem reagowały na wciśniecie i nie wracały, przeciągając lub przekrzywiając rurkę spustu za daleko od otworu dolnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy ze sobą dobrze podociskać i poskręcać, skalibrować sworznie, aby nie wchodziły za daleko do środka wbrew konstrukcji. Wyjaśniam opisami pod zdjęciami.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

Przycisk duży włącza mały plus dodatkową wodę.

Spłuczka podtynkowa zdejmowanie pokrywy

KROK 1: Przyciśnij delikatnie obudowę do ściany i przesuń do góry, a następnie odchyl do siebie i odłóż na bok obudowę z przyciskami.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK 2: Sprawdź czy nie poluzowały się śrubki metalowe i śruby plastikowe nagwintowane do połowy. Wystarczy je przekręcić w dół lu do góry, używając trzymanej przeze mnie palcem wypustki. Śruba nagwintowana i plastikowa razem mają za zadanie przyciągać obudowę do ściany spłuczki

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK3: Zapadki plastikowe umieszczone w centrum odchyl i przesuń do góry – powyżej mojego palca – aby uwolnić trzpienie spustowe popychacze – trzymam jeden palcami.  Oba trzpienie mają rowki. Pokręć je w lewo w taki sposób, aby rowki były tuż pod zapadkami.

Spłuczka podtynkowa delfin

KROK 4: Uruchamiając “przycisk duży”, tak naprawdę uruchamiasz “przycisk mały” plus rezerwa wody ukryta pod “przyciskiem dużym”. Świadczy o tym analiza sprężyn wewnątrz i zachowanie obu przycisków podczas eksploatacji.

UWAGA: Wszystkie widoczne na zdjęciach elementy są plastikowe i można je spokojnie rozebierać i wyjmować, kompletując spłuczkę bez niszczenia ścianki. Serwisanci i sprzedawcy wolą lub muszą sprzedawać w całości elementy spustowe lub napełniające. Jeśli po otwarciu spłuczki zobaczysz grzyba i zabrudzenia, możesz przemyć części plastikowe, wyjmując je po uprzednim zakręceniu kranika dopływu wody – na górze wewnątrz.

Klikając w reklamy sponsorów, możesz podziękować za pomoc i oszczędności 😉

Podobne

12 komentarze dla spłuczka podtynkowa naprawa

 • Dopisałem na Twoją prośbę teraz: akapit 2 od słów – Co się okazało… Dzięki za kontakt 😉

 • No tak, ale co bylo zepsute? Nie napisales tego czemu woda ciekla.

 • mi tez sie udalo, dzieki. woda juz sie nie leje a jaka cisza w domu!

 • dzieki, chlopie :) gdyby nie Ty, musialbym wolac jakiegos magika. a tak to sam sobie naprawilem – bohater w domu :)

 • Dzięki serdeczne :))
  Poklikałem gdzie się dało 😉
  Pozdrawiam, Andrzej

 • dzięki :)

 • Miałem podobny problem, lecz u mnie okazało się że ułamała się malutka blokada widoczna na ostatnim zdjęciu, taki mały haczyk widoczny po lewej stronie powyżej śrubokręta, na szczęście znalazłem go i po przyklejeniu spłuczka działa tak jak powinna :-)

 • Dzieki za pomoc, 5 minut a ile radości- muszę pokazać efekt mojemu hydraulikowi, który chciał pruć kafelki. Fachowcy:(

 • Zmywarki i podobny sprzęt (zresztą spłuczki także) mają swoje serwisy fabryczne, czyli ludzi, którzy na telefon powinni przyjechać i sprawdzić, co jest grane – mają umowy z producentami i biorą za naprawę pieniądze od nich. Gdy jednak minie termin gwarancyjny, pozostajemy sami sobie – my, klienci. Najtaniej zapytać w sklepach agd o najbliższy serwis lub tzw. “złote rączki”. Nie radzę rozkręcać urządzeń elektrycznych samodzielnie. Oczywiście można sprawdzić filtry, przewody wodne i kanał odprowadzający.

 • U mnie też pomogło !!! Hydraulicy zdziercy chcieli za to 200 zl !!!

 • Bardzo dziękuje za trafna podpowiedź ,jak zabrać sie do tej naprawy.Po wyczerpującej instrukcji poprzestalam na zdjęciu obudowy a nie rujnowaniu całej łazienki (co miałam w zamiarze-he,he blondynka)
  Gdzie mogę znaleźć wiecej wiadomości na temat rożnych napraw? Może coś o zmywarkach bo tez mi coś niedomaga.
  Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze.
  Violette

 • dzięki, pomogło. pozdrawiam wszystkich hydraulików bez doświadczenia – trochę na nich wydałem 😉

Dodaj komentarz

Polecane strony

Webspoty
Pudzianowski vs Gracie
Polska vs Rosja w LŚ
Słomiane kapelusze

REKLAMA
Archiwum
Odsłon od dnia 01.04.2015 r.
017109
Aktualnie: 1 gości online.
10/10 - trafić w sedno...
Thx za komentarz ♥♥♥
Twój adres IP: 54.80.27.222


Niech żyje Polska!!!