subiektywnie, kulturalnie

Przyczyny złej pracy spłuczki podtynkowej (na przykładzie mojej spłuczki Delfin). Niestety, spłuczka ta stałą się moją toaletową zmorą. Hydraulicy zamontowali i poszli, a z dnia na dzień spłuczka zaczęła fiksować. Najgorsze jednak stało się to, że cięgno nie wracało na swoje miejsce i nie zamykał się spust, woda wciąż ciekła do muszli, a żeby ją zatrzymać, należało dokonywać karkołomnych wstrząśnień – stukań, pukań w obudowę. Wezwany hydraulik pooglądał, rozebrał, złożył, zainkasował pieniądze i poszedł. Niewiele to zmieniło.

Dopiero któregoś dnia po otrzymaniu rachunku za wodę, gdy musiałem przełknąć stratę kilku setek więcej, zły i zbuntowany wszedłem z lampą, śrubokrętem i telefonem do łazienki. Rozebrałem wszystko, fotografując na wszelki wypadek, aby potem umieć to złożyć z powrotem. Budowa spłuczki okazała się łatwa do zrozumienia i ewentualnych zmian. Pomogły rysunki umieszczone przez producenta. których wcześniej ani hydraulik, ani ja nie braliśmy pod uwagę.

Po całej operacji – spłuczka chodzi teraz bez zastrzeżeń – postanowiłem podzielić się uwagami na blogu. Okazało się, że artykuł jest jednym z najczęściej wyszukiwanym przez internautów, a na niektórych portalach remontowych są do niego linki!

Najważniejszy w spłuczce jest “przycisk mały”, ponieważ to on jest mechanizmem spustowym, a “przycisk duży” uruchamia tylko wodę dodatkową. Naciskając “przycisk duży”, tak naprawdę włączasz mechanizm “przycisku małego” plus rezerwa.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

Przycisk duży włącza mały plus dodatkową wodę.

Spłuczka podtynkowa zdejmowanie pokrywy

KROK 1: Przyciśnij delikatnie obudowę do ściany i przesuń do góry, a następnie odchyl do siebie i odłóż na bok obudowę z przyciskami.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK 2: Sprawdź czy nie poluzowały się śrubki metalowe i śruby plastikowe nagwintowane do połowy. Jeśli tak, dokręć metalowe, a plastikowe dociśnij, aby złapały obudowę i dobrze trzymały.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK3: Zapadki plastikowe umieszczone w centrum przesuń do góry, aby uwolnić trzpienie spustowe, które trzymam palcem – ten trzpień ukryty pod “przyciskiem małym” jest najważniejszy.  Oba trzpienie możesz teraz skontrolować. Mają one rowki. Pokręć trzpieniami w lewo, aby prawy trzpień (“przycisk mały”) wysunął się poza rowek, lewy przekręć w prawo (“przycisk duży”), aby widoczny rowek schował się bardziej, głębiej niż prawy.

Spłuczka podtynkowa delfin

KROK 4: Zwróć uwagę na trzpienie, ten od “przycisku małego” jest wysunięty bardziej – kilka milimetrów, ponieważ mechanizm zwalniania wody reaguje najpierw na “przycisk mały”, a dopiero potem na “przycisk duży”. Uruchamiając “przycisk duży” tak naprawdę uruchamiasz “przycisk mały” plus rezerwa wody ukryta pod “przyciskiem dużym”.

UWAGA: Mechanizm spustowy, na prawym trzpieniu – sprężynka i zapadka, na lewym nie ma nic… Bo “przycisk mały” jest najważniejszy. Jeśli trzpień od “przycisku dużego” uruchamiasz przed “przyciskiem małym”, wówczas mechanizm nie zadziała, a woda będzie się lała, dopóki nie uruchomisz, nie popukasz w okolicę “przycisku małego”.

Skomentuj, czy artykuł Ci pomógł lub kliknij w reklamy sponsorów.

Podobne

10 Responses to spłuczka podtynkowa naprawa

 • mi tez sie udalo, dzieki. woda juz sie nie leje a jaka cisza w domu!

 • dzieki, chlopie :) gdyby nie Ty, musialbym wolac jakiegos magika. a tak to sam sobie naprawilem – bohater w domu :)

 • Dzięki serdeczne :))
  Poklikałem gdzie się dało ;)
  Pozdrawiam, Andrzej

 • dzięki :)

 • Miałem podobny problem, lecz u mnie okazało się że ułamała się malutka blokada widoczna na ostatnim zdjęciu, taki mały haczyk widoczny po lewej stronie powyżej śrubokręta, na szczęście znalazłem go i po przyklejeniu spłuczka działa tak jak powinna :-)

 • Dzieki za pomoc, 5 minut a ile radości- muszę pokazać efekt mojemu hydraulikowi, który chciał pruć kafelki. Fachowcy:(

 • Zmywarki i podobny sprzęt (zresztą spłuczki także) mają swoje serwisy fabryczne, czyli ludzi, którzy na telefon powinni przyjechać i sprawdzić, co jest grane – mają umowy z producentami i biorą za naprawę pieniądze od nich. Gdy jednak minie termin gwarancyjny, pozostajemy sami sobie – my, klienci. Najtaniej zapytać w sklepach agd o najbliższy serwis lub tzw. “złote rączki”. Nie radzę rozkręcać urządzeń elektrycznych samodzielnie. Oczywiście można sprawdzić filtry, przewody wodne i kanał odprowadzający.

 • U mnie też pomogło !!! Hydraulicy zdziercy chcieli za to 200 zl !!!

 • Bardzo dziękuje za trafna podpowiedź ,jak zabrać sie do tej naprawy.Po wyczerpującej instrukcji poprzestalam na zdjęciu obudowy a nie rujnowaniu całej łazienki (co miałam w zamiarze-he,he blondynka)
  Gdzie mogę znaleźć wiecej wiadomości na temat rożnych napraw? Może coś o zmywarkach bo tez mi coś niedomaga.
  Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze.
  Violette

 • dzięki, pomogło. pozdrawiam wszystkich hydraulików bez doświadczenia – trochę na nich wydałem ;)

Dodaj komentarz

Reklamy Prolink
This movie requires Flash Player 9
REKLAMA

tworzenie stron www - Roman Rzadkowski