Roman Rzadkowski

Przyczyny złej pracy spłuczki podtynkowej (na przykładzie mojej spłuczki Delfin). Niestety, spłuczka ta stałą się moją toaletową zmorą. Hydraulicy zamontowali i poszli, a z dnia na dzień spłuczka zaczęła fiksować. Najgorsze jednak stało się to, że cięgno nie wracało na swoje miejsce i nie zamykał się spust, woda wciąż ciekła do muszli, a żeby ją zatrzymać, należało dokonywać karkołomnych wstrząśnień – stukań, pukań w obudowę. Wezwany hydraulik pooglądał, rozebrał, złożył, zainkasował pieniądze i poszedł. Niewiele to zmieniło.

Dopiero któregoś dnia po otrzymaniu rachunku za wodę, gdy musiałem przełknąć stratę kilku setek więcej, zły i zbuntowany wszedłem z lampą, śrubokrętem i telefonem do łazienki. Rozebrałem wszystko, fotografując na wszelki wypadek, aby potem umieć to złożyć z powrotem. Budowa spłuczki okazała się łatwa do zrozumienia i ewentualnych zmian. Pomogły rysunki umieszczone przez producenta. których wcześniej ani hydraulik, ani ja nie braliśmy pod uwagę.

Po całej operacji – spłuczka chodzi teraz bez zastrzeżeń – postanowiłem podzielić się uwagami na blogu. Okazało się, że artykuł jest jednym z najczęściej wyszukiwanym przez internautów, a na niektórych portalach remontowych są do niego linki!

Wszystkim czytającym ten artykuł i fotoreportaż życzę powodzenia w mini remontach. Wkrótce postaram się napisać kilka innych na podobne tematy.

Najważniejszy w spłuczce jest “przycisk mały”, ponieważ to on jest mechanizmem spustowym, a “przycisk duży” uruchamia tylko wodę dodatkową. Naciskając “przycisk duży”, tak naprawdę włączasz mechanizm “przycisku małego”.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK 1: Przyciśnij delikatnie obudowę do ściany i przesuń do góry, a następnie odchyl do siebie i odłóż na bok obudowę z przyciskami.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK 2: Sprawdź czy nie poluzowały się nieco śrubki metalowe i śruby plastikowe nagwintowane do połowy. Jeśli tak, dokręć metalowe, a plastikowe dociśnij, aby złapały obudowę i dobrze trzymały.

Spłuczka podtynkowa delfin naprawa

KROK3: Zapadki plastikowe umieszczone w centrum przesuń do góry, aby uwolnić trzpienie spustowe, które trzymam palcem – ten trzpień ukryty pod “przyciskiem małym” jest najważniejszy.  Oba trzpienie możesz teraz skontrolować. Mają one rowki. Pokręć trzpieniami w lewo, aby prawy trzpień (“przycisk mały”) wysunął się poza rowek, lewy przekręć w prawo (“przycisk duży”), aby widoczny rowek schował się bardziej, głębiej niż prawy.

Spłuczka podtynkowa delfin

KROK 4: Zwróć uwagę na trzpienie, ten od “przycisku małego” jest wysunięty bardziej – kilka milimetrów, ponieważ mechanizm zwalniania wody reaguje najpierw na “przycisk mały”, a dopiero potem na “przycisk duży”. Uruchamiając “przycisk duży” tak naprawdę uruchamiasz “przycisk mały” plus rezerwa wody ukryta pod “przyciskiem dużym”.

UWAGA: Mechanizm spustowy, na prawym trzpieniu – sprężynka i zapadka, na lewym nie ma nic… Bo “przycisk mały” jest najważniejszy. Jeśli trzpień od “przycisku dużego” uruchamiasz przed “przyciskiem małym”, wówczas mechanizm nie zadziała, a woda będzie się lała, dopóki nie uruchomisz, nie popukasz w okolicę “przycisku małego”.

Skomentuj czy artykuł pomógł, dodaj swoje uwagi lub kliknij w reklamy sponsorów.

Podobne

7 Responses to spłuczka podtynkowa naprawa

 • dzięki :)

 • Miałem podobny problem, lecz u mnie okazało się że ułamała się malutka blokada widoczna na ostatnim zdjęciu, taki mały haczyk widoczny po lewej stronie powyżej śrubokręta, na szczęście znalazłem go i po przyklejeniu spłuczka działa tak jak powinna :-)

 • Dzieki za pomoc, 5 minut a ile radości- muszę pokazać efekt mojemu hydraulikowi, który chciał pruć kafelki. Fachowcy:(

 • Zmywarki i podobny sprzęt (zresztą spłuczki także) mają swoje serwisy fabryczne, czyli ludzi, którzy na telefon powinni przyjechać i sprawdzić, co jest grane – mają umowy z producentami i biorą za naprawę pieniądze od nich. Gdy jednak minie termin gwarancyjny, pozostajemy sami sobie – my, klienci. Najtaniej zapytać w sklepach agd o najbliższy serwis lub tzw. “złote rączki”. Nie radzę rozkręcać urządzeń elektrycznych samodzielnie. Oczywiście można sprawdzić filtry, przewody wodne i kanał odprowadzający.

 • U mnie też pomogło !!! Hydraulicy zdziercy chcieli za to 200 zl !!!

 • Bardzo dziękuje za trafna podpowiedź ,jak zabrać sie do tej naprawy.Po wyczerpującej instrukcji poprzestalam na zdjęciu obudowy a nie rujnowaniu całej łazienki (co miałam w zamiarze-he,he blondynka)
  Gdzie mogę znaleźć wiecej wiadomości na temat rożnych napraw? Może coś o zmywarkach bo tez mi coś niedomaga.
  Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze.
  Violette

 • dzięki, pomogło. pozdrawiam wszystkich hydraulików bez doświadczenia – trochę na nich wydałem ;)

Dodaj komentarz

Reklamy Prolink:  Złośliwy rak płuc - sprawdź przyczyny. Wysokiej jakości zegarki Certina - zobacz promocje. Dowiedz się jakie samochody się nie psują , dla kogo są najlepsze. Sprawdzona zdrowa dieta - sprawdź jakie produkty należy kupić.
This movie requires Flash Player 9
REKLAMA

tworzenie stron www - Roman Rzadkowski