życie to nie teatr

Od wielu miesięcy pogodziłem się z faktem, że moje combo odtwarza, ale nie nagrywa płyt DVD i CD. Pamiętam, że poszukiwałem wówczas odpowiedzi i porad na różnych forach dyskusyjnych. Chodziło o następujące “objawy”:

  • DVD nagrywa, ale mimo wskazań 100%, nagranego dysku nie można odczytać;
  • DVD nagrywa 90% i wskazuje, że nagranie było niemożliwe z powodu błędów;
  • DVD nie widzi płyt DVD w stacji roboczej;
  • DVD długo miesza płyty DVD i zawiesza komputer;
  • DVD nie odtwarza płyt DVD;
  • DVD rozpoznaje płyty DVD jako CD.

Kilka dni temu byłem zmuszony coś “wypalić” na płycie, “zarchiwizować”, ale mimo świeżutkich DVD+R kilkakrotne próby spełzły na niczym. Kupiłem więc kilka DVD-R… Wypalanie. To samo. “Rzuciłem się” na fora i zauważyłem, że w/w objawy występują także u innych użytkowników PC i laptopów. Na szczęście mamy w domu i inne komputery. Nagrywałem z tym samym efektem:

nagrana płyta wysuwała się, ale jej zawartości nie widział żaden odtwarzacz.

W międzyczasie kupiłem płytę czyszczącą laser – efekt czytania forów. Tego typu “płyta czyszcząca” to zwykły CD z kilkoma nitkami włosia od strony wypalanej. Należy wsadzić ją do odtwarzacza DVD/CD i zamknąć. System będzie ją kręcił przez jakiś czas, ze dwie minuty i to wystarcza, żeby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o laptopa, nie zalecam wydawania pieniędzy na płytkę czyszczącą, ponieważ laser wysuwa się wraz z szufladką i jest widoczny dla użytkownika – niewielkie szkiełko. Możne je przetrzeć wacikiem. Gdy jednak lasera nie widać, nie jest elementem tacki, na której kładziemy płytki, wtedy lepiej kupić płytę. Demontaż obudowy PC-ta i rozkręcanie stacji DVD/CD to strata czasu. Cena płytki w sklepie dość drogim: 7,90 zł. i można ją używać wielokrotnie.

Wynik śledztwa

Zacząłem od analizy panelu sterowania i zainstalowanego oprogramowania we wszystkich domowych kompach. Wszystkie mają porządne antywirusy, więc kwestia infekcji wirusowej została odrzucona jako pierwsza. Mamy też różne systemy operacyjne, więc kwestia oporów systemu wobec DVD jako powód “wybielania płyt” też odpadł.

Już po wstępnej analizie w panelu “Dodaj/usuń programy” zauważyłem, że jest tam nadmiar programów/plików instalatorów telefonów, jakie mamy w domu. A to program obsługujący USB telefonu, a to panel administrujący pamięcią telefonu komórkowego, a to znów program graficzny obsługujący/studio graficzne komórek. Jak można to zauważyć na załączonym obrazku, każdy model telefonu rodzinki instalował swoje oprogramowanie i cóż… Wdawało się logiczne, że należy przeprowadzić próbę wypalania DVD po uprzedniej deinstalacji oprogramowania telefonów komórkowych. I to okazało się strzałem w dziesiątkę!

Każdemu użytkownikowi PC/Laptop podpowiadam, aby na początku, gdy jego DVD nie nagrywa, zajrzał do wykazu programów zainstalowanych w panelu administracyjnym.

W moim przypadku poważne zdarzenie “odmowy współpracy sprzętu” było wynikiem wadliwej instalacji oprogramowania do telefonów komórkowych. Jakkolwiek z wiedzy zdobytej na forach wynika, iż taka sama sytuacja może powtórzyć się przy innych okazjach, na przykład podczas złej instalacji gier.

Nie mam pojęcia i nie obchodzi mnie to, czy przyczyną moich problemów było oprogramowanie czy też “zetknięcie się” instalatorów Samsunga ze śmieciami mojego systemu. Ważne jest, że zdiagnozowałem problem i pozbyłem się go.

Do komunikacji z komórką można używać dzisiaj blue tuth’a, ale szybszą metodą ładowania muzyki czy filmów na kartę pamięci telefonów jest wykorzystanie karty/czytnika pamięci, narzędzie wsadzane jest do USB – uniwersalny czytnik do wszystkich niemal rodzajów kart pamięci kosztuje nieco ponad 20 zł.

Najprościej

1. Pracując z komputerami, załóż, że tam w zasadzie nie ma się co popsuć, chyba że nigdy nie wyłączasz swego sprzętu. Dlatego, jeśli coś szwankuje z nagrywaniem DVD, zacznij od oprogramowania: wejdź do panelu sterowania i niczym się nie przejmuj:

Przejście do panelu sterowania

W panelu "Dodaj/usuń programy"

2. Odinstaluj zbędne lub podejrzane oprogramowanie; w moim przypadku były to programy Samsungów rodzinnych:

Za dużo tego softu do obsługi komórek

Uwaga: nie należy bać się deinstalacji oprogramowania. Jeśli jednak nie znasz nazwy programu, którego chcesz się pozbyć, zapytaj innych użytkowników lub sprawdź to w sieci. Jeśli program znajduje się na liście w panelu, to można go odinstalować.

Wszystkie komputery miały zainstalowane oprogramowanie Samsunga i Twój też może mieć nadmiar softu, niekoniecznie tego samego typu.

Dodaj komentarz

Najnowsze wpisy
REKLAMA
Archiwum

kocham język polski - strona główna